Česká Lípa s Novým Borem opět vyhlásí soutěž o výrobek roku

Verze pro tisk |

Česká Lípa s Novým Borem opět vyhlásí soutěž o výrobek roku

Tradice se mají udržovat a rozvíjet. I proto město Česká Lípa v letošním roce opět vyhlásilo soutěž o Regionální českolipský výrobek roku, jedná se již o pátý ročník této soutěže. Počtvrté ji Česká Lípa vyhlašuje společně se sousedním městem Nový Bor, příjem přihlášek bude zahájen ve středu 5. dubna 2023. A jelikož se jedná o první půlkulaté výročí, je připraveno hned několik novinek.

Soutěž o regionální výrobek roku je bohulibý projekt, který se snaží široké veřejnosti představit regionální výrobce, kteří jsou v pravém slova smyslu bohatstvím každého území, na které by měli být místní hrdí. Soutěž pořádáme již pátým rokem, a každým rokem se snažíme neustále vymýšlet nové aktivity, kterými bychom výrobce podpořili. V letošním roce jsou tak novinkou workshopy, které budou pro širokou veřejnost vést přímo výrobci, kteří se soutěže účastnili, vyhráli anebo se zúčastní,“ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

https://www.youtube.com/watch?v=0BhEGaIxe0A&t=1s

Workshopy budou probíhat od června do září, připraveno jich je celkem pět. Vést je budou výrobci, kteří se již soutěže zúčastnili, vyhráli anebo se zúčastní, veřejnost tak bude mít možnost ještě blíže poznat jejich práci, a jak vznikají jejich výrobky. Stejně jako v loňském roce budou moci o vítězi jedné z kategorií rozhodnout i přímo občané, do soutěže je totiž znovu zařazena kategorie Hlas veřejnosti. Hlasovat pro výrobky bude možné od srpna do poloviny září na výstavě v Centru textilního tisku, připraven bude znovu také jarmark při Pivních slavnostech v prostorách před Centrem textilního tisku.

S díky jsme opět přijali výzvu České Lípy o společné vyhlášení pátého ročníku soutěže o regionální výrobek roku. Soutěž je skvělou příležitostí upozornit na všechny šikovné lidi, které v regionu máme. A jelikož jim chceme dát ještě větší prostor, zařadíme nabídku přihlášených výrobců do adventního trhu, který v Novém Boru proběhne na začátku letošního prosince,“ doplnil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Přihlášku je možné podat elektronicky vyplněním formuláře na webu města (zde: http://bit.ly/clvyrobek), nebo písemně na adresu českolipského a novoborského informačního centra. Soutěžit se opět bude ve třech kategoriích, a to potraviny, řemesla a umělecké výrobky a oděvní a textilní tvorba.

Do soutěže se mohou přihlásit výrobci, kteří své výrobky vyrábějí na území ORP Česká Lípa a ORP Nový Bor. Přihlásit mohou více výrobků, pro každý ale musí vyplnit zvlášť přihlášku. Přihlásit se mohou také výrobci, kteří už soutěžili v předchozích ročnících soutěže, a to bez ohledu na to, zda vyhráli či nikoliv.

V každé ze tří kategorií vybere odborná porota výrobky, které se umístí na prvních třech místech. Vítězové jednotlivých kategorií si odnesou finanční odměnu 5tis. Kč. Ze tří vítězů soutěžních kategorií pak vzejde absolutní vítěz, který si navrch odnese další finanční odměnu ve výši 15tis. Kč. Zcela na občanech bude rozhodnout, kdo vyhraje cenu Hlas veřejnosti. Vítěz této ceny rovněž obdrží finanční odměnu, a to 5tis. Kč.

Prozatím byly absolutními vítězkami předchozích ročníků soutěže výhradně ženy. V loňském roce vyhrála série ručně tkaných plédových ponč s názvem „Čtyři roční období“ od Zuzany Froňkové z Polevska, podnikající pod značkou Tradiční venkov. V roce 2021 zvítězila textilní dekorativní panenka Nanynka od Věry Najbrtové z Nového Boru, v roce 2020 zvítězila Ivana Hollanová z Mimoně a její bezlepkové mrkvánky a historicky první vítězkou soutěže v roce 2019 se stala Michaela Bílková z České Lípy a její jahodový extra jam s bezovým květem, který prodává pod značkou „Moje marmeláda“.


 

V České Lípě 28. března 2023

Mgr. Kristýna Kňákal Brožová
tisková mluvčí
e-mail:
knakalbrozova@mucl.cz
tel. +420 731 435 037

 

Nahoru