Recenze: Třetí ANT-MAN aneb Hvězdné války ve světě kvant

Verze pro tisk |

Asi už bylo načase opustit lidský svět, kde marvelovští Avengeři řádili v uplynulých 20 letech, a přenést děj i do jiných soustav a vesmírů či možná paralelních světů. Takový byl například loňský čtvrtý Thor: Láska jako hrom, který se ve výsledku bohužel stal parodií sebe sama.  Takový je i třetí Ant-Man, jehož úplný název je Ant-Man a WASP: Quantumania. Ten se s prostředím vyrovnává mnohem lépe. Kvantový svět, do kterého nás třetí dobrodružství zavádí, je plný nových postav a originálního vizuálu. Objevuje se Kang Dobyvatel, drsný záporák, na kterém se vylámou zuby všichni hrdinové, až na mravence. Že to zní šíleně? Kdo sleduje marvelovský svět, však nebude překvapen. Kdo by ale čekal, že vlastně vznikne jakýsi klon Hvězdných válek v nově stvořeném vesmíru, jemuž se dalo pojmenování svět kvant?

Skoro jsem tomu nechtěl věřit, když Kang začal hýbat lidmi pouze myšlenkou, tou vlastní mentální energií, která více než okatě připomíná „sílu“ ze slavné série Hvězdných válek. O příběh pak už téměř tolik nejde. Cizinci v neznámem světě, kde nevyhnutelně dojde k revoluci utlačovaných mas, nevyhnutelně směřuje k výbušnému konci. A dočkáme si i zajímavých scén. Ztratila se však původnost Ant-manovských eskapád z autentického prvního dílu, místo toho přibylo široké rodinné drama, ve kterém je ústřední hrdinkou dcera Scotta Langa v podání šarmantní Kathryn Newton. Možná nejsilnější překvapivou hrdinkou se však stala „babička“ v podání Michelle Pfeifferové. Její letitý vrstevník Michael Douglas už jen lehce přizvukuje. Film není scénicky špatný, ale sráží ho některé dialogy, u kterých měli buď překladatelé špatný den anebo se prostě původní tvůrci ve scénáři hrozně flákali. Akční scény přitom nejsou vůbec špatné a zvětšování hlavních hrdinů pak filmový happening vlastně zachraňuje. Jen kdyby pak příběh neskočil opět do parodického vyznění sama sebe.

Mám skoro obavy, že i třetí Strážci Galaxie, kteří mají do kin vtrhnout v květnu, budou ultrakomediální a už prostě nebude na co koukat. Ale možná je načase změnit žánrovité dělení a přestat očekávat něco převratného. Pokud bych měl najít pozitiva, tak třetího Ant-mana zachraňuje ještě charismatická Evangeline Lilly v roli W.A.S.P. a efektně pojaté mravenčí hordy. Pro fandy zajímavých fantasy dávám téměř 80 procent, pro marvelovské fanoušky ale o pět procent méně.

Fotogalerie: Variety, PopVerse, IGN, DisneyPlus

alt
alt
alt
alt
Nahoru